Než začnete plánovat svatbu...
- Petra Matějková
- 12. 10. 2021
- Minut čtení: 3
Než se naplno ponoříme do svatebního plánování, je třeba zařídit pár důležitých detailů. Aneb, jak jsem psala již v předchozích článcích: "Pokud chceme naplánovat kouzelnou svatbu snů, potřebujeme předem připravený a promyšlený plán." A právě tento plán si spolu postupně projdeme, nebudou chybět ani různé tipy, které by se Vám mohly hodit a zároveň si plán přizpůsobíte Vám na míru.

Než tedy začnete plánovat, nezapomeňte:
1) OZNÁMIT SVÉ ZASNOUBENÍ

Cesta ke svatbě začíná důležitým a výjimečným momentem a tím jsou zásnuby. Než se podíváme na tento bod harmonogramu, chtěla bych Vám pogratulovat ke krásnému životnímu rozhodnutí a ať se vše splní přesně tak, jak jste si to s Vaším nastávajícím vysnili!
Ještě než se pustíte do příprav svatby máte dvě možnosti:
1) oznámit své zasnoubení
2) nechat si vše jako překvapení pár týdnů před svatbou
To, jak se rozhodnete, záleží jen na Vás a také na tom, jak moc budete potřebovat pomoct s přípravou a financováním svatby.
Možná si také kladete otázku, jak dlouho by mělo Vaše zasnoubení trvat. Tak nějak obecně se traduje “do roka a do dne”, ale ve skutečnosti je to opět jen a jen Vaše rozhodnutí.
2) SEPSAT SVATEBNÍ PŘÁNÍ A INSPIRACE
Než začnete plánovat svatbu naplno, začněte sbírat svatební inspirace ve svém okolí - od rodiny, vdaných kamarádek, navštivte svatební veletrhy, pročtěte různé webové stránky a časopisy se svatební tematikou. Zajímavou inspiraci můžete najít také na Pinterestu, YouTube a na našich webových stránkách 😉.

Nejlepší je si na Vaše plánování pořídit diář nebo svatební plánovač, kam si můžete své inspirace a přání sepisovat, lepit obrázky nebo kreslit.. Díky tomu si sjednotíte své představy a zjistíte, jaké barvy a kombinace se k sobě hodí. Pomůže Vám to také definovat styl Vaší svatby, což je klíčové pro plánování dalších svatebních detailů.
Víte, že jeden takový svatební plánovač jsme pro Vás dlouho připravovali? Prohlédnout a objednat si jej můžete zde.
3) PROMYSLET SVATEBNÍ ROZPOČET

K úspěšnému naplánování svatebních detailů, je třeba si pořádně promyslet, kolik chceme do své svatby investovat, popř. jestli nám finančně pomůžou například rodiče.
Na základě toho se pak budeme rozhodovat, jestli chceme menší svatbu nebo velkou, zda ji chceme na žádaném místě, nebo třeba v místním kostelíku apod. Pokud nemáte žádnou představu, zjistěte si předem přibližnou cenu, kolik stojí to, co byste na Vaší svatbě chtěli a na základě toho se dále rozhodujte. Ale nebojte se, pokud jste právě nevyloupili banku a nemáte zrovna největší rozpočet.. věřím, že každá svatba může být svatbou snů s těmi správnými triky a tipy, kde lze ušetřit (na ty také přijde řada 😉).
4) SEPSAT ORIENTAČNÍ SEZNAM HOSTŮ

Určitě jste již při diskuzích s Vaším protějškem narazili na téma, koho pozveme na svatbu a dokonce možná již máte vcelku jasnou představu, koho budete chtít (anebo také nebudete) pozvat..
Na začátek Vašeho plánování Vám určitě pomůže sepsat si alespoň orientační seznam hostů. Usnadní Vám to následně výběr místa a zároveň získáte přibližnou představu o finanční náročnosti Vaší svatby.
5) OSLOVIT POTENCIÁLNÍ SVĚDKY

Při výběru svědka Vás čeká další obtížné rozhodnutí a pokud si plánujete svatbu sami, je třeba vybírat pečlivě.
Správný svědek totiž nemá pouze odsvědčit svatbu, ale má se také celý den starat o nevěstu s ženichem, pomáhat jim, organizovat den a postarat se o zábavu během večera.
6) PRODISKUTOVAT MOŽNÉ TERMÍNY SVATBY

Dalším krokem, než začnete plánovat, je prodiskutovat s Vaším protějškem možné termíny svatby. Tak nějak obecně se traduje, že svatba by se měla uskutečnit “do roka a do dne” od Vašeho zasnoubení, ale ve skutečnosti to ale záleží pouze na Vašem rozhodnutí.
Na úvod začnete alespoň orientační představou, v jakém ročním období chcete, aby se svatba konala. Poté můžete datum zvolit například podle oblíbeného čísla, měsíce nebo prostě vyberte datum, které má pro Vás speciální význam.. fantazii se meze nekladou.
7) VYTIPOVAT VHODNÁ SVATEBNÍ MÍSTA
Dále byste měli vytipovat vhodná místa na svatbu, nejlepší je si vybrat několik možných míst a následně seznam zúžit. To pravé místo totiž může dát tón celé svatbě.

Ještě než začnete hledat, je třeba vědět, jak velkou svatbu byste asi chtěli a jaké máte další požadavky (možnost parkování, ubytování apod.), popřípadě styl svatby (ne pro každou se totiž hodí zámek). A nakonec jeden důležitý tip - o svatebním místě se rozhodujte až na základě návštěvy daného místa, z fotek ani po telefonu nemusíte zjistit právě ty informace, které mohou být pro Vaši svatbu důležité.
___________________________________________________________________________________________

Tak tady jsou, všechny důležité detaily, které je třeba zařídit, než začnete plánovat svatbu. Pokud byste si rádi jednotlivé kroky odškrtávali a měli přehled, co je třeba ještě zařídit, můžete si stáhnout první část našeho svatebního seznamu právě zde.
Comments